pátek 27. července 2012

Sonický šroubovák, prosím


            Seriálů o doktorech je mraky. Jeden je morous (Dr. House), druhý Slovák (Dr. Ludsky), někdy je to dokonce žena (Doktorka Quinnová), jindy postarší pán s telefonickou obsesí (Dr. Sova). Jenže pak je tu ještě jeden doktor. Říká si Doktor. Je o několik staletí starší než nejstarší obyvatel naší planety, ale ve skutečnosti pochází z prastaré rasy Time lordů. Cestuje vesmírem a časem v kosmické lodi Tardis, která je nebezpečně podobná policejní telefonické budce z šedesátých let a pod řídícím panelem si schovává vlastní ruku naloženou v nějakém šmakózním roztoku á la Babica. Necestuje ovšem sám. Při svých dobrodružstvích (Zmínil jsem už, že mezi jeho nejčastější kratochvíle patří záchrana světa, vesmíru a všeho jsoucna?) nabaluje sličné mladé společnice (většinou obyčejné holky z britského venkova/předměstí) a bez jakýchkoli sexuálních choutek (o genitáliích Time lordů probíhají dodnes na internetových diskusích plamenné diskuse) je provází jedním nebezpečím za druhým. Poslední dobou cestuje v Tardis také muž (jestli se tedy dá plastový Říman považovat za muže), ale ukázalo se, že je to dost nebezpečné (tímto bych chtěl upozornit, že je početí dítěte poblíž časového víru krajně nevhodné).

Zdroj: http://www.fanpop.com/spots/doctor-who-for-whovians/images/28301444/title/doctor-who-funny-photo

            Na svých cestách potkává Doktor spoustu historických postav. Charlese Dickense například inspiruje mimozemská entita tvořená plynem k napsání Vánoční koledy. Královna Viktorie založí organizaci Torchwood k obraně před mimozemšťany (počínaje Doktorem, ostatně jde o docela očividný anagram). Madam de Pompadour si s Doktorem pokecá srze krb, kdy se jedna strana sice nachází v 18. století ve Versailles, ale druhá je pro jistotu na vesmírné lodi v 51. století. Dozvíme se také, co že se to stalo s Agathou Christie, když na jedenáct dní zmizela. A když nebudete zlobit, možná přijde i strýček Hitler.

            K Doktorovi neoddělitelně patří dvě věci. Sonický šroubovák a vlastnost regenerace. Sonický šroubovák je vlastně jeho jediná zbraň, protože Doktor je ze zásady pacifista a bouchačku do ruky nevezme (tedy skoro nikdy). Většinou slouží k otevírání/zavírání čehokoli myslitelného, občas také k hackování terminálů/počítačů/barevných kontrolek/hejblat. To již zmíněná regenerace je mnohem zajímavější. Když je Doktor smrtelně zraněn, prostě zregeneruje do jiné podoby a unikne tak smrti. Se změnou těla se ale mění také povaha samotného Doktora. Je to vlastně dokonalá scénáristická klička. Vyhodí vám studio představitele hlavní role? Neva, necháte Doktora zabít a budete si dál psát příběhy Doktora.

Zdroj: Zdroj: http://imgfave.com/view/1657744

            Je třeba upozornit, že seriál Doctor Who (ano, o tom jsou předchozí odstavce) běží přerušovaně od roku 1963 a momentálně se v něm pohybuje jedenáctá inkarnace Doktora. Seriál sice počátkem devadesátých let skončil, ale po patnácti letech byl (podobně jako by to udělal sám Doktor) vzkříšen do nové, modernější inkarnace. Seriál byl původně určený pro mládež jako edukativní pořad (proto cestování časem), ale postupně se přeformoval v dobrodružný seriál. I v moderní podobě je potřeba počítat s tím, že mohou být některé epizody lehce dětinské. Je ale také třeba si uvědomit, že je britská infantilita neskutečně zábavná (kdo čte Pratchetta, asi už tuší).

            K současné podobě seriálu není nutné znát staré díly, stačí sledovat od „první“ série z roku 2005. Ta je sice ještě docela nevyvážená, ale už v podstatě naznačuje, co že to můžeme očekávat. První díl asi ledaskoho zarazí po pěti minutách, kdy herečku podobnou Dáše Veškrnové začne po obchoďáku nahánět zástup oživlých figurín. Ale to je prostě Doktor Who. Úchylná, podivná, ale vlastně neskutečně zábavná a kreativní podívaná, která dává slovu postmoderní další nový význam.

 Zdroj: Zdroj: http://bookmole1.wordpress.com/category/dr-who-2/

P. S. : Jeden z nejlepších dílů napsal Neil Gaiman (alespoň Nikdykde doufám znáte) a o další legendární epizody se postaral Steven Moffat (spoluautor seriálu Sherlock).

Žádné komentáře:

Okomentovat